Skip to main contentSkip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
alert top story

2022 Illinois primary: Pantagraph election guide

  • 0
Election - File Photo

"I Voted" stickers are shown in this April 2017 file photo. 

Not sure what district you're in? Check out our interactive map.


STATEWIDE OFFICE

U.S. Senate

  • Casey Chlebek, Republican, of Lake Forest
  • Matt Dubiel, Republican, of Naperville
  • Tammy Duckworth, Democrat, of Hoffman Estates (i)
  • Peggy Hubbard, Republican, of Belleville
  • Bobby Piton, Republican, of Geneva
  • Kathy Salvi, Republican, of Mundelein
  • Jimmy Tillman II, Republican, of Chicago
  • Anthony Williams, Republican, of Dolton

Governor and Lt. Governor

  • Darren Bailey, of Xenia, and Stephanie Trussell, of Lisle, Republicans
  • Richard C. Irvin, of Aurora, and Avery Bourne, of Morrisonville, Republicans
  • Beverly Miles, of Chicago, and Karla Shaw, of Chicago, Democrats
  • J.B. Pritzker, of Chicago, and Juliana Stratton, of Chicago, Democrats (i)
  • Gary Rabine, of Bull Valley, and Aaron Del Mar, of Palatine, Republicans
  • Paul Schimpf, of Waterloo, and Carolyn Schofield, of Crystal Lake, Republicans
  • Max Solomon, of Hazel Crest, and Latasha H. Fields, of Chicago, Republicans
  • Jesse Sullivan, of Petersburg, and Kathleen Murphy, of Warrenville, Republicans 

Secretary of State

  • Dan Brady, Republican, of Bloomington
  • Alexi Giannoulias, Democrat, of Chicago 
  • John C. Milhiser, Republican, of Springfield 
  • David H. Moore, Democrat, of Chicago 
  • Anna M. Valencia, Democrat, of Chicago 

Attorney General 

  • Thomas G. DeVore, of Sorento, Republican 
  • Steve Kim, Republican, of Deerfield 
  • Kwame Raoul, Democrat, of Chicago (i)
  • David Shestokas, Republican, of Orland Park 

Comptroller

  • Susana Mendoza, Democrat, of Chicago (i) 
  • Shannon L. Teresi, Republican, of Crystal Lake 

Treasurer

  • Tom Demmer, Republican, of Dixon 
  • Michael W. Frerichs, Democrat, of Champaign (i) 

CONGRESSIONAL SEATS

13th Congressional District

  • Nikki Budzinski, Democrat, of Springfield 
  • Regan Deering, Republican, of Decatur
  • Matt Hausman, Republican, of Pesotum
  • Terry Martin, Republican, of Chatham  
  • David Palmer, Democrat, of Champaign 
  • Jesse Reising, Republican, of Decatur  

15th Congressional District

  • Rodney Davis, Republican, of Taylorville (i)
  • Paul J. Lange, Democrat, of Quincy 
  • Mary Miller, Republican, of Oakland (i) 

16th Congressional District

  • JoAnne Guillemette, Republican, of Rockford 
  • Darin LaHood, Republican, of Peoria (i) 
  • Walt Peters, Republican, of Rockford
  • Michael Rebresh, Republican, of Minooka

17th Congressional District

  • Charles "Charlie" William Helmick Jr., Republican, of East Moline
  • Esther Joy King, Republican, of East Moline
  • Jonathan Klarer Logemann, Democrat, of Rockford
  • Jacqueline McGowan, Democrat, of Palos Hills
  • Angie Normoyle, Democrat, of Moline
  • Eric Sorensen, Democrat, of Moline
  • Litesa Wallace, Democrat of Rockford
  • Marsha Williams, Democrat, of Channahon 

STATE LEGISATIVE OFFICES

Illinois House District 87

  • Mary J. Burress, Republican, of Pekin
  • William E. Hauter, Republican, of Morton

Illinois House District 88

  • Dan Caulkins, Republican, of Decatur (i)

Illinois House District 91

  • Karla Bailey–Smith, Democrat, of Bloomington
  • Sharon Chung, Democrat, of Bloomington
  • James S. Fisher, Republican, of Hudson 
  • Scott Preston, Republican, of Normal

Illinois House District 105

  • Kyle Ham, Republican, of Bloomington
  • Mike Kirkton, Republican, of Gridley 
  • Dennis Tipsword, Jr., Republican, of Metamora
  • Donald Ray Rients, Republican, of Benson

State Senate District 44

  • Sally J. Turner, Republican of Beason

State Senate District 46

  • Desi Anderson, Republican, of Carlock
  • Dave Koehler, Democrat, of Peoria (i) 

State Senate District 47

  • Neil Anderson, Republican, of Andalusia (i)

State Senate District 53

  • Jason Barickman, Republican, of Bloomington (i) 

JUDICIAL SEATS

Illinois Circuit Court District 11

  • Judge Drazewski vacancy: Carla Barnes, Republican, incumbent
  • Judge Lawrence vacancy: Amy McFarland, Republican; Don Knapp, Republican.

MCLEAN COUNTY OFFICES

County Clerk

  • Kathy Michael, Republican, incumbent.
  • Laura McBurney, Democrat.

County Treasurer

  • Rebecca McNeil, Republican, incumbent.
  • Charles Sila, Libertarian.

Sheriff

  • Matt Lane, Republican

McLean County Board 

  • District 1: Catherine Metzker, Republican, incumbent; Adam Reeves, Republican; Janis B. Hollins, Democrat; and Marcia S. Beaman, Democrat
  • District 2: Bill Friedrich, Republican, incumbent; James Soeldner, Republican, incumbent; and Tyler Bahan, Republican.
  • District 3: George Wendt, Republican, incumbent; Lyndsay Bloomfield, Republican; and Fay Freeman–Smith, Democrat.
  • District 4: Matt Coates, Democrat, incumbent; Jim Rogal, Democrat, incumbent; Jerry Klinker, Republican; and Steve Harsh, Republican.
  • District 5: Elizabeth Johnston, Democrat, incumbent; and John D. McIntyre, Republican, incumbent; and Hannah Blumenshine, Republican.
  • District 6: Beverly Bell, Democrat, incumbent; and Jack Henry Abraham, Democrat.
  • District 7: Val Laymon, Democrat, incumbent; Geoff Tompkins, Republican; Donald Crop, Republican; and Benjamin Webb, Democrat.
  • District 8: Gary Stevens, Republican; and Vicki Schultz, Republican; Jeanne Biles, Democrat; and Lea Cline, Democrat, incumbent.
  • District 9: Brandy Elmore, Democrat; Susan Schafer, Republican, incumbent; and Annette Fellows, Republican; Julie Hahn, Democrat; and Natalie Roseman–Mendoza, Democrat.
  • District 10: William Holditch, Republican; Chuck Erickson, Republican, incumbent; and Corey T.J. Beirne, Democrat.

Precinct Committeeperson

  • Michael Raikes, Democrat – Bloomington 1
  • Tyler Cravens, Republican – Bloomington 2
  • Robyn Cashen, Democrat – Bloomington 3
  • Vicki Shultz, Republican – Bloomington 4
  • Greg Shaw, Democrat – Bloomington 4
  • Anthony Sipes, Democrat – Bloomington 5
  • Geoff Tompkins, Republican – Bloomington 8
  • Jason Michalski, Democrat – Bloomington 8
  • Jeanne Biles, Democrat – Bloomington 9
  • Susan Fiene, Republican –Bloomington 9
  • Daniel E. Augstin, Democrat – Bloomington 10
  • Elisabeth Hiltabrand, Republican – Bloomington 10
  • Brandy Elizabeth Elmore, Democrat – Bloomington 11
  • Timothy M. Harris, Republican – Bloomington 11
  • Nathan "Chiko" Russo, Democrat – Bloomington 12
  • Georgene Chissell, Democrat – Bloomington 13
  • Leon Kaeb, Republican – Bloomington 13
  • Connie Beard, Republican – Bloomington 14
  • Bruce Hany, Republican – Bloomington 15
  • Joyce Moncelle–Kay, Democrat – Bloomington 15
  • Andrew Hess, Republican – Bloomington 16
  • Dennis Huber, Democrat – Bloomington 16
  • Jackie Gunderson, Democrat – Bloomington 18
  • Kevin G. Lower, Republican – Bloomington 18
  • Elizabeth Crabtree, Democrat – Bloomington 19
  • Peggy J. Wade, Republican – Bloomington 20
  • Thomas J. Whitt, Democrat – Bloomington 22
  • Karla Bailey-Smith, Democrat – Bloomington 23
  • Katrina Eames, Republican – Bloomington 23
  • Barbara Hale, Republican – Bloomington 24
  • Gary Stevens, Republican – Bloomington 26
  • Ann R. Sullivan, Republican – Bloomington 27
  • Jacob Beard, Republican – Bloomington 28
  • Jean Michalski, Democrat – Bloomington 28
  • Kevin Woodard, Libertarian – Bloomington 31
  • Craig E. Ryan, Democrat – Bloomington 32
  • Sally B. Pancrazio, Democrat – Bloomington 33
  • Chuck Erickson, Republican – Bloomington 34
  • Maureen Moore Barnes, Republican – Bloomington 35
  • John Blumenshine, Republican – Bloomington 37
  • Martin Schroeder, Republican – Bloomington 39
  • Steven Jiles, Republican – Bloomington 40
  • Jeff Crabill, Democrat – Bloomington 40
  • Curtis Chandler, Republican – Bloomington 41
  • John Parrott Jr., Republican – Bloomington 42
  • Jason Barickman, Republican – Bloomington 43
  • Mitchell Cogswell, Republican – Bloomington 44
  • James Snyder, Republican – Bloomington 46
  • Bennett Morris, Libertarian – Bloomington 48
  • Jill Blair, Democrat – Bloomington 48
  • Lynne J. Fazzini, Democrat – Bloomington 50
  • Matt Steinkoenig, Republican – Bloomington 51
  • Kimberly Miller, Republican – Bloomington 52
  • August Nord, Republican – Bloomington Township 1
  • George O. Wendt, Republican – Bloomington Township 2
  • Patrick Cortesi, Democrat – Bloomington Township 2
  • Marty Tipsord, Republican – Cheney's Grove Township
  • Mary A. Thompson, Republican – Dale Township
  • Lesley Stewart, Republican – Dawson Township
  • Raul Martinez, Democrat – Dawson Township
  • George Martinez, Democrat – Dry Grove Township
  • Timothy L. Helphinstine, Republican – Dry Grove Township
  • Paul Laining, Republican – Gridley Township 1
  • Perry Klopfenstein, Republican – Gridley Township 2
  • James S. Fisher, Republican – Hudson Precinct 1
  • Julie Smith, Democrat – Hudson Precinct 2
  • Mark J. Kotte, Republican – Hudson Precinct 2
  • Brandon A. Hepner, Republican – Lexington Township 2
  • Adam Reeves, Republican – Money Creek Township
  • Dennis Michael Killian, Democrat – Money Creek Township
  • Jodie Slothower, Democrat – Normal 2
  • John A. Chambers, Republican – Normal 2
  • Carl J. Wenning, Republican – Normal 3
  • Kathleen V. Kirk, Democrat – Normal 6
  • Margaret Marcus, Republican – Normal 7
  • Philip E. Smith, Democrat – Normal 7
  • Beverly Bell, Democrat – Normal 10
  • Michael Livingston, Republican – Normal 10
  • Krystle Able, Democrat – Normal 11
  • Steve Suess, Libertarian – Normal 11
  • Jennifer Barlow, Democrat – Normal 12
  • Roy J. Willan, Republican – Normal 12
  • Georgette Walton, Democrat – Normal 13
  • Karl Sila, Republican – Normal 14
  • Mary E. Carlisle, Republican – Normal 15
  • Michael G. Matejka, Democrat – Normal 15
  • Chemberly Cummings, Democrat – Normal 16
  • Hannah Blumenshine, Republican – Normal 17
  • John M. Whalen, Democrat – Normal 17
  • Elizabeth Johnston, Democrat – Normal 18 
  • Rebecca C. McNeil, Republican – Normal 18
  • Ben Matthews, Democrat – Normal 19
  • Gary Ohler, Republican – Normal 19
  • David Paul Blumenshine, Republican – Normal 20
  • Sara Holthaus Weidemier, Democrat – Normal 20
  • Kenneth Kellum, Democrat – Normal 21
  • William T. Caisley, Republican – Normal 22
  • Matt Coates, Democrat – Normal 23
  • Stan Nord, Republican – Normal 25
  • Ruth Novosad, Republican – Old Town Township 1
  • Brent McCready, Republican – Old Town Township 2
  • Dennis Grundler, Republican – Old Town Township 2
  • Carl V. Hinshaw, Republican – Randolph Township 1
  • Leslie Franzen, Republican – West Township
  • Catherine Metsker, Republican – White Oak Township

DEWITT COUNTY OFFICES

Sheriff

  • Mike Walker, Republican 

Clerk and Recorder

  • Karrie (Allen) Harris, Republican

Treasurer

  • Sara Jade Russel, Republican
  • Codilee Snow, Republican 

County Board

  • District A:  Joe Witte, Republican; Claro Carter, Republican, incumbent; and Jamie Prestegaard, Republican, incumbent.
  • District B: Terry Ferguson, Republican, incumbent; John Werts, Republican; and Patrick Ryan, Republican.
  • District C:  Kristina Deerwester, Republican; Tom Sarrif, Republican; Steve Oswald, Republican; and Megan Myers, Republican, incumbent.
  • District D:  Melonie Tilley, Republican, incumbent; Dan Matthews, Republican, incumbent; and Brian Riddle, Republican, incumbent.

TAZEWELL COUNTY OFFICES

Sheriff

  • Jeffery J. Lower, Republican (i)

Clerk and Recorder

  • John C. Ackerman, Republican (i)

Treasurer

  • Mindy Darcy, Republican
  • Hannah M. Clark, Republican

County Board

District 1

  • Nancy M. Proehl, Republican (i)
  • Kim D. Joesting, Republican (i)
  • Wayne W. Altpeter, Republican (i)
  • Kaden Nelms, Republican
  • Jay Hall, Republican
  • Monica Shallenberger–Connett, Democrat
  • John McCabe, Democrat
  • Samuel M. Goddard, Republican
  • Mark G. Goddard, Republican
  • Steven C. Sours, Democrat

District 2

  • Greg Menold, Republican (i)
  • Maxwell D. Schneider, Republican
  • Greg Sinn, Republican (i)
  • G. Nick Graff, Republican (i)
  • Roy L. Paget, Republican
  • Randi Krehbiel, Republican
  • Eric S. Stahl, Libertarian
  • Vivian E. Hagaman, Republican
  • Joseph K. Roberts, Republican

District 3

  • Michael Harris, Republican (i)
  • William W.P. Atkins, Republican (i)
  • Tammy Rich Stimson, Republican (i)
  • Russ Crawford, Republican (i)
  • Greg Longfellow, Republican (i)
  • David W. Mingus, Republican (i)
  • Sierra Smith, Republican
  • Billy Bradenburg, Republican

Precinct Committeeperson

  • Ronald C. Hawkins, Jr., Democrat – Cincinnati 1
  • Rita O'Rourke, Democrat – Cincinnati 4
  • Mary J. Burress, Republican – Cincinnati 4
  • Kathryn A. Yontz, Republican – Delevan
  • Jacob Irish, Libertarian – Dillon
  • Diane A. Shipton, Republican – Elm Grove
  • Paul Resnick, Democrat – Fondulac 1
  • Scott E. Johnson, Libertarian – Fondulac 2
  • Stanley J. Valentine, Democrat – Fondulac 3
  • Russ Crawford, Republican – Fondulac 4
  • Virgin F. Cihla, Republican – Groveland 8
  • Theresa M. Barker, Libertarian – Groveland 9
  • Laurie B. Whitaker, Republican – Groveland 12
  • Leslie Mark Schmidgall, Republican – Hittle
  • Carroll Imig, Republican – Hopedale
  • James Schrag, Republican – Hopedale
  • Jennifer E. Clark, Democrat – Mackinaw
  • J. David Zimmerman, Republican – Morton 1
  • Roy L. Paget, Republican – Morton 1
  • Caleb J. Zobrist, Republican – Morton 1
  • Lowell Schroeder, Republican – Morton 4
  • Barbara Smith, Republican – Morton 6
  • Vivian Hagaman, Republican – Morton 7
  • Lincoln C. Hobson, Republican – Morton 10
  • James J. Rule, Republican – Morton 11
  • Kevin Moody, Republican – Pekin 1
  • Brad F. Kobischka, Republican – Pekin 1
  • George A. Saal, Democrat – Pekin 2
  • Shannon M. Seal, Democrat – Pekin 3
  • Craig G. Billner, Republican – Pekin 5
  • Noah C. Tracy, Democrat – Pekin 5
  • Suzette Swift, Republican – Pekin 6
  • Jody K. Baker, Republican – Pekin 10
  • Janet A. Homerin, Democrat – Pekin 10
  • Dennis Urish, Democrat – Pekin 12
  • Mari K. Osborne, Democrat – Pekin 15
  • Michael L. Thompson, Republican – Sand Prairie
  • Perry Sundell, Democrat – Spring Lake
  • John Webb, Republican – Tremont 1
  • John E. Lovell, Republican – Tremont 2
  • Eric S. Stahl, Libertarian – Tremont 2
  • J. Brian Heller, Republican – Washington 1
  • John C. Ackerman, Republican – Washington 6
  • William Lee Randall, Republican – Washington 7
  • William W.P. Atkins, Republican – Washington 8
  • Brittany Miller, Democrat – Washington 11
  • Roger A. Stevens, Republican – Washington 11
  • Shelly Marshall, Republican – Washington 11
  • Jennifer K. Hughes, Republican – Washington 13
  • Dennis M. Doolan II, Democrat – Washington 13

WOODFORD COUNTY OFFICES

Sheriff

  • Matt Smith, Republican (i)

Clerk and Recorder

  • Dawn L. Kupfer, Republican (i)

Treasurer

  • Melissa Andrews, Republican (i)

County Board

District 1

  • Donald Tolan, Republican (i)
  • James Baumann, Republican
  • Randy Barth, Republican
  • John Krug, Republican (i)
  • Johnathan Schertz, Republican (i)

District 2

  • Timothy C. Worner, Republican
  • Zachary Ferris, Republican
  • William A. Cardin II, Republican
  • Denise Durst, Republican
  • Charles Nagel, Republican (i)
  • David R. Meinhold, Republican (i)
  • Lyle Cunningham, Democrat 

District 3

  • Autum Jones, Republican (i)
  • Gerald Smith, Republican (i)
  • Daniel K. Steffen, Republican (i)
  • Nicholas Miller, Republican
  • Ross Clymer, Democrat (i)
  • Blake Parsons, Republican (i)

Precinct Committeeperson

  • Brian Peterson, Republican (i) – Minonk 2
  • Donald Ray Rients, Republican – Clayton
  • William A. Christ, Republican (i) – Metamora 4
  • Marty Clinch, Democrat (i) – Worth 3
  • Rebecca Weber, Republican (i) – Worth 3
  • Lori Hanson, Democrat (i) – Worth 7
  • Dennis Tipsword Jr., Republican (i) – Worth 9
  • Elizabeth A. Longman, Republican – Panola
  • Thayre Melick, Democrat – Panola
  • Autum Jones, Republican (i) – Cruger 1
  • Sandra Lawrence, Democrat – Cruger 1
  • Kent McCanless, Republican (i) – Cruger 2
  • Junius Rodriguez, Democrat (i) – Olio 2
  • Angelena Arnold, Democrat – Olio 3
  • Lynne R. Gilbert, Republican (i) – Olio 4
  • Robert A. Hunsaker, Republican – El Paso 1
  • Doug Goebel, Republican – El Paso 1
  • Tim Ruestman, Republican (i) – El Paso 2
  • Bolden L. Malcom, Republican (i) – El Paso 3
  • Blake Otto, Republican (i) – Montegomery 1
  • Ross Clymer, Democrat (i) – Montgomery 2

LIVINGSTON COUNTY OFFICES

Sheriff

  • Tom Vagasky, Republican
  • Ryann Bohn, Republican

Clerk

  • Kristy Masching, Republican (i)

Treasurer

  • Mary Nicole (Nikki) Meier, Republican (i)

County Board

District 1

  • Jim Blackard, Republican (i)
  • James A. Carley, Republican (i)
  • Marty Fannin, Republican (i)
  • William Mays, Republican (i)
  • Regina “Gina” Manker, Republican (i)
  • Corlee Erkkila, Republican
  • John "Jack" L. Vietti, Republican (i)
  • Dan Hobard, Democrat

District 2

  • Joel Barickman, Republican (i)
  • Dan Myers, Republican
  • Robert F. Weller, Republican (i)
  • Steve Lovell, Republican (i)
  • Gerald Earing, Republican (i)
  • Jason Bunting, Republican (i)
  • Joseph D. Steichen, Republican (i)

District 3

  • Linda Ambrose, Republican (i)
  • Jared Drayer, Republican
  • Rebekah Fehr, Republican
  • Craig Monson, Republican
  • Paul Ritter, Republican (i)
  • Mark Runyon, Republican (i)
  • Seth Welch, Republican (i)
  • Steven R. Tjarks, Republican
  • John J. Vitzthum, Republican (i)
0 Comments
0
0
0
0
0

Tags

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News